Według oficjalnych źródeł w UK nie ma wątpliwości, że zieloną kartę podczas wjazdu do Wielkiej Brytanii musi posiadać przy sobie każdy kierowca, którego pojazd jest zarejestrowany poza Unią Europejską, Andorą, Islandią, Lichtensteinem, Norwegią, Serbią i Szwajcarią, oczywiście kraj rejestracji musi jednocześnie należeć do porozumienia o systemie zielonej karty.
Pomimo iż wielu ubezpieczycieli zaleca zabranie ze sobą zielonej karty, szczególnie w przypadku, gdy przewidujemy dłuższy pobyt, to jednak oprzeć się należy na regulacjach zawartych w wielostronnych umowach wynikających z Rekomendacji Genewskiej ONZ (Recommendation No 5 on Insurance of Motorists Against Third Party Risks z 25 stycznia 1949 r.), na której podstawie 1 stycznia 1953 r. stworzono System Zielonej Karty, który opiera się na uznawaniu Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego przez rządy państw, których Biura Narodowe należą do systemu bez dodatkowych formalności i opłat. W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje porozumienie wielostronne, wg którego kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami porozumienia, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty. Domniemywa się w ich przypadku posiadanie ważnego ubezpieczenia OC p.p.m. zawartego w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany – potwierdza to ważna tablica rejestracyjna pojazdu. Do Porozumienia Wielostronnego należy 33 spośród 48 członków Systemu Zielonej Karty, w tym Polska. Sygnatariuszem Porozumienia jest również brytyjskie Motor Insurers' Bureau.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to również zmiany dla kierowców. Wybierający się samochodem do Zjednoczonego Królestwa po 1 stycznia 2021 roku, powinni przede wszystkim pamiętać o zabraniu dokumentów tj.:
dowód rejestracyjny pojazdu,
prawo jazdy - dokument (polskie spełnia wymogi konwencji wiedeńskiej),
dowód osobisty i paszport,
polisę potwierdzającą wykupienie ubezpieczenia OC.
Kierowcy podróżujący z krajów Unii Europejskiej oraz Andory, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Serbii i Szwajcarii podczas wjazdu do Wielkiej Brytanii po Brexicie (od 1 stycznia 2021 roku) nie potrzebują dodatkowego potwierdzenia polisy OC. Wystarczy im krajowy dokument, na którym wyraźnie wskazane zostaną informacje określające nazwę ubezpieczyciela, numer rejestracyjny lub inny numer identyfikacyjny pojazdu oraz czas obowiązywania ochrony (czyli standardowy certyfikat OC).
Jesteśmy do Twojej dyspozycji Poniedziałek - Piątek
od 9:00 do 17:00
GOBAIS
GRUPA WSPOMAGANIA BIZNESU I UBEZPIECZEŃ
Telefon: +48 512 608 607; +48 512 617 618
E-mail: poczta@gobais.pl