W razie uszkodzenia instalacji w wyniku burzy również otrzymasz odszkodowanie.

Ubezpieczenie obejmuje również dodatkowe koszty związane z demontażem uszkodzonych elementów.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wypłata odszkodowania za straty w produkcji energii na niższym poziomie niż zakładano.

Odszkodowanie za okres przestoju otrzymasz także gdy np. w wyniku uszkodzenia instalacji przez grad będziesz mieć ubytek w produkcji prądu.

Ubezpieczenie fotowoltaiki od gradu

Główne zalety ubezpieczenia.

Najpopularniejsze do produkcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych są obecnie panele fotowoltaiczne.

Do ogrzewania domów bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp ciepła.

Turbiny wiatrowe to jedna z popularniejszych metod wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych
Obniżona produkcja energii w pochmurne dni
Ubezpieczenie fotowoltaiki od burzy
Fotowoltaika
Pompa ciepła
Elektrownia wiatrowa

Inne zalety:

 

  • Oferta dla szerokiego grona odbiorców – klientów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców z licznymi rozszerzeniami:

  • zakres ubezpieczenia odpowiedni, aby polisa stanowiła zabezpieczenie kredytu

  • przy szkodzie pokrywane są dodatkowe koszty związane np. z demontażem uszkodzonych elementów, odkażaniem w miejscu ubezpieczenia i tp.

Ochrona od wszystkich zdarzeń losowych – poza wyłączonymi w warunkach ubezpieczenia.

 

Odszkodowanie można otrzymać np. w razie:

  • uszkodzenia instalacji przez grad, silny wiatr, wyładowania atmosferyczne itp.

 

Ubezpieczenie od kradzieży i wandalizmu w zakresie podstawowym.

 

  • kradzieży części instalacji,

  • uszkodzenia instalacji po rzucie kamieniem lub butelką.

 

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta.

 

  • np. przegryzienia okablowania przez kuny itd

Świadczenie w przypadku produkcji niższej niż zakładał projekt, np. w związku z gorszym usłonecznieniem.

 

Choć początek lata kojarzy się z długimi i wyjątkowo słonecznymi dniami, w Polsce w tym czasie pogoda jest zmienna i bywa pochmurno oraz deszczowo, dlatego w najszerszym wariancie ubezpieczenia istnieje również możliwość rekompensaty strat wywołanych przez produkcję energii na niższym poziomie niż zakładano. Jeśli na końcu okresu ubezpieczenia okaże się, że instalacja wyprodukowała pomiędzy 40% a 85% zakładanej ilości energii, Generali Agro pomoże zrekompensować klientowi wyższe koszty prądu. Dzięki temu inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest dużo pewniejsza. Ubezpieczeniem objęta jest strata w wyniku niższej produkcji energii powstała niezależnie od przyczyny. W szczególności ochrona obejmuje stratę powstałą w następstwie awarii instalacji fotowoltaicznej lub spadku poziomu usłonecznienia, które jest liczbą godzin słonecznych w ciągu roku, podczas których na powierzchnię Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

 

 

 

Odszkodowanie za przerwę w działaniu instalacji w wyniku zdarzenia losowego.

 

To kolejna bardzo istotna zaleta. W przypadku uszkodzenia bądź utraty instalacji, spotykamy się nie tylko z koniecznością odtworzenia tego mienia – ale także musimy skonfrontować się z wyższymi rachunkami za prąd. Generali Agro w jednym ze swoich rozszerzeń pozwala na rekompensatę ubytku energii elektrycznej, który powstał w wyniku wspomnianego przestoju. Na przykład gdy grad uszkodził instalację fotowoltaiczną część paneli będzie musiała zostać wymieniona. W konsekwencji użytkownik instalacji poniósłby nie tylko koszt naprawy instalacji i wymiany paneli ale też zmuszony byłby do poboru energii z sieci. Efekt byłby taki że nie oszczędziłby na rachunkach za prąd tyle ile oczekiwał. Ubezpieczenie od utraty i uszkodzeń w połączeniu z rozszerzeniem o ubezpieczenie straty w produkcji energii w wyniku zdarzenia losowego zagwarantuje odszkodowanie pozwalające odtworzyć uszkodzoną instalację oraz świadczenie rekompensujące obniżoną produkcję energii w trakcie naprawy instalacji.

Na popularności również nie tracą urządzenia wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze (dolne źródło) do obszaru o wyższej temperaturze (górne źródło), której podstawowym zadaniem jest ogrzanie pomieszczeń oraz wody użytkowej czyli tzw. pompy ciepła. Są one jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane głównie do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

W przypadku gospodarstw domowych (szczególnie rolnych) popularne są przydomowe elektrownie wykorzystujące energię wiatru (turbiny wiatrowe), tu jednak musimy dysponować odpowiednią przestrzenią do ich zainstalowania.

Ubezpieczenie odnawialnych źródeł energii.

 

Biorąc pod uwagę stosunkowo dużą wartość urządzeń wykorzystujących energię odnawialną i narażenie ich na uszkodzenia (szczególnie kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne) warto je ubezpieczyć. W części Towarzystw Ubezpieczeniowych dodać je można do ubezpieczenia domu, gdzie w zależności od zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ochroną objęte jest głównie ich zniszczenie lub kradzież. Bardzo ciekawą opcją jest ubezpieczenie odnawialnych źródeł energii niezależnie od ubezpieczenia domu. Taką formę zawarcia polisy oferuje na przykład Generali Agro.

Można tu objąć ubezpieczeniem:

• instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kWp i kolektory słoneczne o powierzchni do 30 m2 (zamontowane na dachu budynku, budowli lub znajdujące się na gruncie),

• pompy ciepła o mocy do 300 kWt (napowietrzne i głębinowe).

 

Oczywiście istnieje także możliwość objęcia instalacji o wyższej mocy/powierzchni za zgodą Ubezpieczyciela wydaną po dokonaniu oceny ryzyka.

Informacje dodatkowe.

 

Suma ubezpieczenia, składka i świadczenie zależą od zakładanej produkcji energii w ciągu roku. Ten parametr jest zatem kluczowy. Dla instalacji nowych (pracujących krócej niż 6 miesięcy) należy sugerować się zakładaną produkcją energii elektrycznej wynikającą z projektu wykonawczego instalacji. Dla instalacji pracujących dłużej niż 6 miesięcy konieczne będzie wprowadzenie danych z odczytu licznika, jednak istnieje możliwość wprowadzenia wyższej wartości zakładanej produkcji energii niż ta wynikająca z projektu.

W ostatnich latach zdecydowanie na popularności zyskują urządzenia wykorzystujące promieniowanie słoneczne do których zaliczyć można kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Jedne i drugie mogą być umieszczane na dachu lub samodzielnych konstrukcjach. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, przez co mogą być mylone. Dwa systemy łączy również fakt, że wykorzystują energię słoneczną. W praktyce nie są to jednak rozwiązania konkurencyjne, lecz mogą się uzupełniać.

W przypadku kolektorów słonecznych promienie słońca, które padają na absorber, zostają przekazane czynnikowi składającemu się najczęściej z glikolu i wody. Roztwór ten oddaje zasobnikowi ciepło w postaci ciepłej wody. Należy pamiętać, że kolektory słoneczne działają tylko wtedy, gdy świeci słońce, dlatego mają bardzo dużą stratę ciepła w chłodne i pochmurne dni.

W przypadku paneli fotowoltaicznych promienie słońca, które na nie padają, dzięki odpowiedniej technologii są zamieniane w darmową energię elektryczną. Uzyskany w ten sposób prąd może zostać wykorzystany przez wszystkie urządzenia w domu lub innym budynku. W odróżnieniu od kolektorów słonecznych fotowoltaika w zimne i pochmurne dni również pracuje. Do rozpoczęcia pracy instalacji nie potrzeba mocnego promieniowania słonecznego, oczywiście np. w zimie prądu ze słońca jest mniej niż latem, jednak panele fotowoltaiczne ciągle pracują. Ilość pozyskanej energii zależy m. in. od mocy całej instalacji, kąta nachylenia paneli oraz intensywności promieniowania. Przy częściowym zachmurzeniu efektywność spada do ok. 50-60%, przy całkowitym natomiast do 10-20%. Zmiana warunków atmosferycznych przyczynia się też do zabrudzenia paneli fotowoltaicznych, które także może spowodować obniżenie produkcji energii nawet o 8%. Nachylenie paneli powoduje, że z mniejszymi zabrudzeniami dobrze radzi sobie deszcz. W przypadku większych zabrudzeń konieczna jest jednak ludzka interwencja, tak więc przynajmniej raz w roku warto zaplanować mycie paneli czystą wodą.

Warto zwrócić uwagę na to, że:

  • Instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po 7-8 latach.

  • Może generować roczne oszczędności na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  • Instalacja może efektywnie funkcjonować przez ponad 30 lat.

Ubezpieczenie paneli solarnych
17 listopada 2022

Jak ubezpieczyć odnawialne źródła energii - czyli co należy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, kolektorach słonecznych oraz pompach ciepła ?

Odnawialne źródła energii w skrócie.

 

Koszty energii elektrycznej to niebanalny wydatek dla gospodarstwa domowego, szczególnie jeśli chcemy zadbać o dobre oświetlenie naszego ogrodu czy decydujemy się na ogrzewanie elektryczne wody czy całego domu. Dlatego na popularności zyskują tzw. odnawialne źródła energii. Pod tą jakże ekologicznie brzmiącą nazwą kryje się ogół zasobów wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, których długotrwałe wykorzystywanie nie powoduje znacznego deficytu bądź też, których odnawianie następuje w krótkim czasie. Źródła te obejmują energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię geotermalną, energię wodną, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu oraz z biopłynów.

Gorące

wiadomości

ubezpieczenia24h.online porównywarka ubezpieczeń

Zadbamy o bezpieczeństwo Twojego samochodu (OC, AC),

Odszkodowanie otrzymasz również w razie uszkodzenia na skutek działania żywiołów (Autocasco, Minicasco),

Znajdziesz u nas także ubezpieczenie na wypadek unieruchomienia samochodu w drodze (Assistance).

Dokupując do polisy OC ubezpieczenie opon otrzymasz pomoc w razie ich uszkodzenia w drodze.

W razie poważnej awarii otrzymasz zwrot kosztów naprawy (dodatkowa gwarancja).

W przypadku szkody całkowitej otrzymasz dopłatę do polisy Autocasco lub OC sprawcy (GAP).

Jeśli jeździsz na rowerze ubezpieczymy Cię na wypadek kontuzji lub wyrządzenia szkody osobie trzeciej (NNW, OC w życiu prywatnym).

Posiadamy w ofercie ochronę również dla jeżdżących na hulajnogach elektrycznych (NNW, OC w życiu prywatnym).

Ubezpieczymy Twój dom.

Ochroną może być objęty również dom w budowie.

Otrzymasz odszkodowanie np. na wypadek pożaru.

Ubezpieczymy Twój dom także w razie powodzi i innych żywiołów.

Ubezpieczymy Twoje mieszkanie.

Ochrona ubezpieczeniowa mieszkania obejmuje np. zalanie (również jeśli zalejesz sąsiada).

Ubezpieczymy Twoje zwierzęta domowe.

Ubezpieczymy panele słoneczne (niezależnie od ubezpieczenia domu)

Ubezpieczymy Twoją podróż.

Chroniony jesteś także jeśli w podróży będziesz miał wypadek w czasie rekreacji.

Znajdziemy odpowiednie NNW szkolne dla Twoich dzieci.

Zapewnimy Twoim dzieciom udany start w dorosłe życie w formie posagu.

Pomożemy Ci ubezpieczyć firmę.

Ubezpieczymy Twoich pracowników na wypadek choroby.

Ochrona pracowników obejmuje również nieszczęśliwe wypadki.

Ubezpieczymy Cię od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

Znajdziemy dla Ciebie prywatną opiekę medyczną (ubezpieczenie grupowe).

Ubezpieczymy życie i zdrowie Twojej rodziny.

Ubezpieczymy Cię na wypadek nowotworu.

Możemy pomóc Ci uzyskać zwrot kosztów leczenia za granicą - w razie braku możliwości przeprowadzenia leczenia w kraju (ubezpieczenie Global Doctors).

Ubezpieczamy stadiony i kluby sportowe.

I na pewno coś jeszcze wymyślimy...

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić ?

LOGO GOBAIS

 GRUPA WSPOMAGANIA BIZNESU I UBEZPIECZEŃ

Zapisz wizytówkę

Jesteśmy do Twojej dyspozycji Poniedziałek - Piątek

od 9:00 do 17:00

GOBAIS

GRUPA WSPOMAGANIA BIZNESU I UBEZPIECZEŃ

Telefon: +48 512 608 607; +48 512 617 618

E-mail: poczta@gobais.pl

Napisz do nas

ZGŁOŚ SZKODĘ

Podziel się opinią

Zadzwoń teraz

Zadzwoń teraz