Ile to kosztuje ?
Ubezpiecz też sprzęt, który zabierasz ze sobą poza dom.
Do ubezpieczenia domu można dołączyć również ubezpieczenie NNW członków rodziny.
Obejmij ochroną także swoje rośliny.
Ubezpieczyć możesz nie tylko mury.
Nieubezpieczone mieszkanie, dom czy budynek w budowie to w razie jakiejkolwiek szkody poważny problem dla jego właściciela lub lokatora. Koszty usunięcia powstałej szkody mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu, a w skrajnych przypadkach kilkuset tysięcy złotych za co musi on zapłacić z własnej kieszeni. Istnieje jednak rozwiązanie, które zapewni ochronę przed tego typu wydatkami. Jest nim wsparcie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego; dzięki niemu przy niewielkim koszcie polisy w stosunku do możliwych wydatków związanych ze szkodą można zapewnić sobie skuteczną ochronę.
Posiadanie polisy ma także ogromne znaczenie w przypadku budowy lub kupna nieruchomości na kredyt. Banki przyznając go z reguły wymagają oprócz ubezpieczenia na życie kredytobiorcy przedstawienia dowodu ubezpieczenia naszego lokum.
Wybór właściwej polisy to dość trudne zadanie, szczególnie jeśli nie interesujemy się na co dzień rynkiem ubezpieczeniowym. Tu oczywiście my przychodzimy z pomocą. Wystarczy wypełnić prosty formularz lub skontaktować się z nami telefonicznie, abyśmy mogli porównać oferty w najlepszych towarzystwach ubezpieczeniowych i wybrać te najkorzystniejsze, najbardziej dopasowane do konkretnych potrzeb.
Ubezpieczeniem może zostać objęte mienie t.j. dom jednorodzinny, lokal mieszkalny czyli:
stałe elementy (takie, które są zamontowane lub wbudowane na stałe,
co oznacza, że nie można ich odłączyć bez użycia narzędzi; zalicza się do nich:
umywalkę, wannę, kabinę prysznicową, bidet, sedes, zlewozmywak,
podgrzewacz wody, tynki i powłoki malarskie),
garaż lub inny budynek,
mała architektura (np. altany),
ruchomości domowe (do mienia ruchomego zalicza się m.in. meble, sprzęt AGD i RTV,
biżuterię, wózki dziecięce, rowery czy dywany; ochrona ubezpieczeniowa
może objąć nie tylko ruchomości znajdujące się w mieszkaniu czy domu,
ale również umieszczone w pomieszczeniach gospodarczych, np. w piwnicy czy garażu,
dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie (dzieła sztuki u różnych ubezpieczycieli mogą oznaczać co innego - definicja jest zawsze zamieszczona w OWU; jednak przeważnie są to przedmioty posiadające wartość kolekcjonerską, zabytkową lub artystyczną, oryginalne dzieła plastyczne t.j. obrazy, rzeźby, grafiki, a także oryginalne dzieła rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej, przedmioty zgromadzone i uporządkowane według koncepcji osób, które te kolekcje tworzyły, numizmaty lub pamiątki historyczne, urządzenia, środki transportu oraz maszyny i narzędzia świadczące o kulturze materialnej, charakterystyczne dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentujące poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego, książki i materiały biblioteczne, wytwory sztuki ludowej i rękodzieła, przedmioty upamiętniające wydarzenia historyczne, działalność wybitnych osobistości lub instytucji, a także ich skatalogowane zbiory zgromadzone i uporządkowane według określonych kategorii),
niektóre przedmioty na etapie budowy domu.
Wszystkie wymienione elementy można ubezpieczyć w zakresie all risks, czyli wszystkich zdarzeń, które nie są wskazane w wyłączeniach zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zapewnia to gwarancję ochrony nawet za najdziwniejsze zdarzenia, w tym odpowiedzialność za każdy wiatr (bez ograniczeń jego prędkości) i za każdy deszcz (bez ograniczeń jego natężenia).
Przedmiotem ubezpieczenia są drzewa, krzewy, byliny, pnącza lub trawy na terenie:
nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny,
ogródków przynależnych do lokalu mieszkalnego,
tarasów zbudowanych w technologii odwróconego dachu.
W zakresie zdarzeń losowych znajduje się:
deszcz nawalny (4 l/m2), osuwanie się ziemi, powódź, pożar, silny wiatr (> 17,5 m/s),
trzęsienie ziemi, wybuch, uderzenie pojazdu mechanicznego, uderzenie pioruna,
upadek drzew lub masztów, upadek statku powietrznego, zapadanie się ziemi.
Ubezpieczenie Roślinności ogrodowej może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
Przedmiotem ubezpieczenia są budowle znajdujące się na cmentarzu na terenie Polski, przeznaczone do pochówku. Mogą to być nagrobki składające się z płyty poziomej i pionowej albo grobowce z dostępnym wnętrzem. Zakres ubezpieczenia obejmuje: dewastację, powódź, pożar, silny wiatr (> 17,5 m/s), trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek drzew lub masztów, upadek statku powietrznego, a także kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie Nagrobków może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
Do ubezpieczenia można również dodać panele fotowoltaiczne. W ubezpieczeniu domu ochrona obejmuje przeważnie szkody powstałe na skutek wyładowań atmosferycznych, huraganu, mrozu, opadu gradu, śniegu, pożaru, osmalenia, przypalenia, huku ponaddźwiękowego, lawiny, żarzenia, tlenia, wybuchu, implozji, powodzi, osunięcia i zapadania ziemi, upadku drzewa, masztu, statku powietrznego, jego części lub ładunku, kradzieży, wandalizmu, błędu eksploatacyjnego, a także braku umiejętności, awarii mechanizmów, które wynikają z wadliwego działania lub niezadziałania osprzętu elektrycznego, w tym falowników lub urządzeń bezpieczeństwa, zwarcia, przepięcia, błędu projektowego, wad materiałowych lub wadliwego wykonania instalacji. Szerszy zakres ochrony oferuje niezależna od ubezpieczenia domu polisa przeznaczona dla samych paneli fotowoltaicznych.
Polega ona na zapewnieniu ochrony w zakresie odpowiedzialności Ubezpieczonego i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli w związku z czynnościami w życiu prywatnym lub posiadaniem mienia są oni zobowiązani, w myśl przepisów prawa, do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej w następstwie czynu niedozwolonego.
Przykładami odpowiedzialności OC w życiu prywatnym mogą być szkody powstałe lub spowodowane:
w związku z posiadaniem nieruchomości lub budową domu (nieodśnieżony chodnik lub spadająca cegła będąca przyczyną wypadku),
pęknięciem, oderwaniem lub odczepieniem wężyka (zalanie sąsiada),
sprawowaniem opieki nad dziećmi (np. stłuczenie przez dziecko szklanych przedmiotów w sklepie),
amatorskim uprawianiem sportu (np. uszkodzenie czyjegoś pojazdu podczas jazdy na rowerze),
użytkowaniem pomieszczeń podczas wyjazdów turystycznych (uszkodzenie przedmiotów w pokoju hotelowym),
przez zwierzęta domowe (pogryzienie osoby trzeciej przez psa).
Zakres terytorialny tego ubezpieczenia obejmuje nie tylko zdarzenia zaistniałe na terenie posesji ale cały Świat (z wyłączeniem USA i Kanady). Co więcej możliwe jest dokupienie szeregu rozszerzeń t.j.:
OC USA i Kanada – dla szkód powstałych na terytorium USA lub Kanady,
OC wiatr i woda – dla osób użytkujących łodzie motorowe, żaglowo-motorowe lub żaglowe (do 7,5 m długości kadłuba),
OC koń – dla osób korzystających z jazdy konnej rekreacyjnie,
OC broń – dla osób posiadających lub używających broni palnej, gazowej lub pneumatycznej oraz środków pirotechnicznych,
OC najemca – dla osoby korzystającej z wynajętego mieszkania na podstawie umowy najmu, zawartej w formie pisemnej, na wypadek szkód wyrządzonych właścicielowi mieszkania,
OC lokator – dla właściciela mieszkania, na wypadek szkód wyrządzonych przez najemcę/lokatora w mieniu osób trzecich, podczas korzystania z mieszkania przez najemcę,
OC mienie powierzone – dla osób korzystających ze służbowego komputera lub laptopa oraz używających sprzętu użyczonego przez operatora sieci telekomunikacyjnej lub internetowej,
OC usługi turystyczne – dla osób świadczących usługi turystyczne w miejscu ubezpieczenia.
Polisa OC w życiu prywatnym może być zawarta łącznie z ubezpieczeniem mienia (domu / mieszkania) lub samodzielnie.
Ubezpieczenie to obejmuje teren całego Świata.
Rodzaje świadczeń:
śmierć,
stały uszczerbek na zdrowiu,
zakup przedmiotów ortopedycznych
całkowita niezdolność do nauki lub do pracy,
zawał serca lub udar mózgu,
leczenie następstw nieszczęśliwego wypadku,
dostosowanie miejsca zamieszkania,
Assistance medyczny.
Ubezpieczenie NNW może być wykupione jako rozszerzenie ubezpieczenia domu / mieszkania - tu dotyczy osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym lub jako niezależne ubezpieczenie dla konkretnej osoby – więcej o NNW samodzielnym.
Ubezpieczeniem może być objęty:
przenośny sprzęt komputerowy: laptopy, notebooki, netbooki, telefony, palmtopy, tablety,
fotograficzny: aparaty, kamery,
instrumenty muzyczne przenoszone w futerale,
sprzęt medyczny: aparaty słuchowe, pompy insulinowe, ciśnieniomierze, glukometry,
sprzęt sportowy (bez roweru).
Ubezpieczenie to obowiązuje na terenie całego świata, w zakresie:
usiłowania lub dokonania rabunku,
kradzieży z włamaniem,
zdarzeń losowych: powódź, pożar, silny wiatr (> 17,5 m/s), trzęsienie ziemi,
wybuch, upadek statku powietrznego,
wypadku w komunikacji lądowej, wodnej lub powietrznej,
nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania,
w niektórych Towarzystwach ubezpieczeniowych możliwe jest rozszerzenie
ochrony o zdarzenia (uszkodzenia) powstałe z winy ubezpieczonego.
Ubezpieczenie sprzętu poza domem może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem ruchomości domowych w domu jednorodzinnym lub w lokalu mieszkalnym.
Ubezpieczenie „Rower poza domem” obejmuje teren Polski, w zakresie:
usiłowania lub dokonania rabunku,
wypadku rowerowego,
zdarzeń losowych t.j.: powódź, pożar, silny wiatr (> 17,5 m/s), trzęsienie ziemi, wybuch,
Assistance rowerowego.
Ubezpieczenie to może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem ruchomości domowych w domu jednorodzinnym lub w lokalu mieszkalnym.
Zwrot należnego czynszu (do sumy ubezpieczenia) w sytuacji, gdy najemca jest zwolniony z zapłaty czynszu za wynajmowany dom / lokal zniszczony w wyniku zdarzenia losowego tak, że nie nadaje się do dalszego zamieszkania. Ubezpieczenie Utraty czynszu może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, posiadających pozwolenie na użytkowanie bądź stałych elementów lokalu mieszkalnego.
Zwrot kosztów opłat za stałe opłaty domowe (do sumy ubezpieczenia) takie jak: prąd, gaz, wodę, czynsz, wywóz śmieci, w przypadku utraty pracy przez Ubezpieczonego (lub osoby pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym) i uzyskania statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku. Ubezpieczenie Utraty pracy może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
Zwrot kosztów transakcji dokonanej na terenie całego świata, przez złodzieja karty płatniczej Ubezpieczonego, do ustalonej w umowie kwoty. Ubezpieczenie Nieuprawnionego użycia karty może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.
Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe dają także możliwość ubezpieczenia zwierząt domowych. Dla zwierząt domowych obowiązuje taki sam zakres ochrony, jak dla ruchomości domowych, które obejmuje polisa. Jeśli więc zwierzę dozna uszczerbku na zdrowiu lub zginie na skutek pożaru, powodzi czy eksplozji, to powinniśmy otrzymać rekompensatę od ubezpieczyciela. Polisa mieszkaniowa może również chronić przed wypadkami komunikacyjnymi psów i kotów (np. potrącenie zwierzęcia przez samochód lub rower), celowym otruciem przez osobę trzecia oraz niedyspozycją zdrowotną opiekuna poprzez zapewnienie opieki na czas hospitalizacji (Assistance domowy). Zakres może także obejmować np. koszt leczenia zwierzęcia do wysokości kosztu nabycia albo w przypadku braku możliwości wyleczenia – koszt nabycia na lokalnym rynku zwierzęcia takiej samej rasy i o porównywalnych cechach. Oczywiście każde ubezpieczenie nieruchomości zawiera listę wyłączeń odpowiedzialności, czyli konkretnych sytuacji, w których nie mamy prawa do odszkodowania.
Możliwe są z reguły dwie możliwości ubezpieczenia t.j. od tzw. zdarzeń nazwanych lub all risks. Jako zdarzenia nazwane określić można: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, dym, sadza, huragan, upadek statku powietrznego, huk ponaddźwiękowy, trzęsienie ziemi, zapadanie się ziemi, osuwanie się ziemi, lawina, zalanie, śnieg, grad, pękanie mrozowe wewnętrznych instalacji budynku/lokalu mieszkalnego, koszty poszukiwania i usunięcia przyczyny powstania szkody, upadek przedmiotów na ubezpieczone mienie, uderzenie pojazdu mechanicznego, przepięcie, deszcz nawalny. Zakres ubezpieczenia zawarty w polisie jest tu zależny od konkretnego ubezpieczyciela.
All risks obejmuje zasięgiem wszystkie nawet nietypowe zdarzenia, które nie zostały ujęte w wykluczeniach – jest to oczywiście wariant najkorzystniejszy lecz nieco droższy.
Dodatkowo ubezpieczyć można się od powodzi – jednak ta możliwość zależna jest od miejsca zamieszkania, tzn. czy dom znajduje się w tzw. strefie powodziowej – w takim przypadku ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży tego rozszerzenia.
Kolejnym zdarzeniem od którego warto się ubezpieczyć jest kradzież i/lub dewastacja i wandalizm.
Jak wiadomo wysokość składki może się niejednokrotnie znacząco różnić. Cena ubezpieczenia przeważnie może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Największy wpływ na cenę ubezpieczenia ma:
rodzaj nieruchomości (dom lub mieszkanie)
rynkowa wartość nieruchomości,
metraż,
lokalizacja,
piętro (w przypadku mieszkań),
wartość elementów stałych,
ilość szkód z przeszłości,
liczba osób zamieszkujących nieruchomość,
obecność osób niepełnoletnich wśród domowników
zakres ubezpieczenia (zdarzenia nazwane / all risks, dodatkowe rozszerzenia)
posiadane zabezpieczenia (drzwi antywłamaniowe z certyfikatem, alarm, dozór itp.).
Odszkodowanie wg wartości nowej - pozwala na odkupienie nowych przedmiotów w miejsce tych utraconych lub zniszczonych.
Odszkodowanie wg wartość rzeczywistej - zostanie pomniejszone o stopień technicznego zużycia utraconych lub zniszczonych przedmiotów, tak więc wypłacona kwota nie pokryje w całości kosztu zakupu nowego mienia.
Materiały niepalne (I klasa palności) - elementy konstrukcyjne (np. ściany, słupy, podciągi) są wykonane z materiałów niepalnych (np. cegły, prefabrykaty, kamień, pustaki, suporeks, szkło). Pokrycie dachowe w I klasie palności wykonane jest z materiałów niepalnych, takich jak: blacha, eternit, dachówka ceramiczna, cementowa, itp. (nawet jeśli więźba dachowa jest z drewna). Do I klasy palności zalicza się też budynki z palnym pokryciem dachu (np. papa bitumiczna), jeśli jest ono położone na niepalnym podłożu (np. betonowa wylewka stropodachu).
Materiały palne (II klasa palności) - elementy konstrukcyjne (np. ściany, słupy, podciągi) wykonane są z drewna lub materiałów drewnopochodnych, a pokrycie dachu wykonane jest z gontu drewnianego, słomy, papy bitumicznej na palnym pokryciu dachu.
Budynek mieszkalny - przeznaczony na cele mieszkalne w zabudowie wolno stojącej bliźniaczej lub szeregowej wraz ze stałymi elementami wyposażenia domu, które są na stałe przytwierdzone np. okna, podłogi (drewniane, terakota, gres, wykładzina), schody wewnętrzne, armatura łazienkowa, meble kuchenne, kominki, piece lub kotły C.O., oświetlenie, drzwi wejściowe i wewnętrzne.
Budynek gospodarczy - niemieszkalny wraz ze stałymi elementami wyposażenia przytwierdzonymi na stałe (np. okna, podłogi, armatura łazienkowa, kominki, piece, oświetlenie, drzwi wejściowe i wewnętrzne), znajdujący się na terenie tej samej posesji co ubezpieczony budynek mieszkalny. Może to być także budynek służący do hodowli zwierząt na własne potrzeby lub stodoły czy szopy. Budynek gospodarczy nie służy do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolnej.
Stałe elementy działki - elementy działki będące obiektami budowlanymi (ale nie budynki) połączone na trwałe z gruntem a znajdujące się w miejscu ubezpieczenia takie jak: chodniki, podjazdy, ogrodzenie, oświetlenie, studnie, śmietniki, pergole, wiaty, murowane grille, oczka wodne, baseny ogrodowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Zewnętrzne elementy budynku i ogrodzenia - urządzenia i sprzęt na stałe zamontowany na budynkach lub ogrodzeniu, np.: anteny, zewnętrzne elementy instalacji klimatyzacyjnych, automatyka bram, zabudowa balkonów i tarasów, domofon lub video-domofon.
Garaż ze stałymi elementami – obiekt wolno stojący wraz z instalacjami, urządzeniami technicznymi i stałymi elementami wyposażenia garażu, które są na stałe przytwierdzone, np. okna, podłogi (terakota, gres), armatura łazienkowa, piece, oświetlenie, drzwi wejściowe i wewnętrzne.
Posiadanie polisy ubezpieczeniowej zapewnia nam ochronę w przypadku zaistnienia szkody. Jednak aby polisa była skuteczna ubezpieczona nieruchomość musi być „sprawna technicznie”. Zgodnie z prawem budowlanym właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zadbania o terminowe przeprowadzenie przeglądów - art. 62 ustawy z 7 lipca 1994r - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz.1118. z późn.zm). Przeglądom podlegają przede wszystkim znajdujące się w nieruchomości instalacje. Oczywiście w przypadku mieszkań obowiązek wykonywania części z nich spoczywa na właścicielu całego budynku. Poniżej zamieszczamy plik do pobrania zawierający tabelę z obowiązkowymi przeglądami budynków.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji Poniedziałek - Piątek
od 9:00 do 17:00
GOBAIS
GRUPA WSPOMAGANIA BIZNESU I UBEZPIECZEŃ
Telefon: +48 512 608 607; +48 512 617 618
E-mail: poczta@gobais.pl